رفتن به بالا
تلفن : 021-91035408 تلفن

what is web server

وب سرور چیست ؟

وب سرور ( web server ) یک بستر برای اجرای وبسایت میباشد . وب سرور بطور کلی یک نرم افزار و یک مفهوم کلی دارد که در اصل کارکرد آن نیاز ها و پیشنیازهای زیادی دارد و یک وب سرور به تنهایی معنایی ندارد . 

یک وب سرور دارای 2 بخش backend و Frontend میباشد . بخش frond برای نمایش وبسایت به کاربر میباشد و بخش backend برای تنظیمات مربوط به آن است که توسط کارشناس سرور و متخصص پیکربندی میشود .

 

وب سرور چگونه کار میکند :

ابتدا درخواست از سوی مرورگر کاربر بشکل URL به سمت سرور مورد نظر میزبانی شده ارسال میگردد و درخواست به HTTP سرور ارسال شده . محتویات CSS , HTML , PHP , ASP و … که توسط طراح ایجاد شده به کاربر نمایش داده میشود .

webserver
Orientation: 1

انواع وب سرور :

وب سرور های مختلفی داریم که شرکتهای متفاوتی بنا به نوع درخواست و سلیقه کاربران ارائه نموده اند . میزان توان این وب سرورها دائما در حال افزایش و رقابت میباشد . مثلا وب سرور Litespeed برای مصارف زیاد و درخواستها متفاوت طراحی شده و درخواستها را بنا به نوع الویت صف بندی و مرتب مینماید . این تعیریفی که ما از یک وب سرور مانند لایت اسپید کردیم خیلی کلی است و در این مطلب نمیگند که تعریف کاملی از آن داشته باشیم .

   604a0cadf94914c7ee6c6e552e9b4487-curved-check-mark-circle-icon-by-vexels Apache

   604a0cadf94914c7ee6c6e552e9b4487-curved-check-mark-circle-icon-by-vexels NGINX

   604a0cadf94914c7ee6c6e552e9b4487-curved-check-mark-circle-icon-by-vexels Litespeed

   604a0cadf94914c7ee6c6e552e9b4487-curved-check-mark-circle-icon-by-vexels IIS

 

وب سرور Apache :

   این وب سرور قابل پیاده سازی در ویندزو و لینوکس میباشد و بصورت opensource ارائه شده . وب سرور آپاچی کاملا رایگان میباشد .

 

وب سرور NGINX :

   وب سرور NIGNX بطور کلی رایگاه است ولی برخی از شرکت ها با امکانات جالی اون رو ارائه میدن که هزینه دارد ( مانند CPnginx ) . کار با این وب سرور قدرتمند بسیار مشکل است .

 

وب سرور Litespeed : 

   وب سرور لایت اسپید ( Litespeed ) در 2 نسخه رایگان openlitespeed و Enterprise Litespeed ارائه شده . این وب سرور بسیار توانا و هوشمند طراحی شده است .

 

وب سرور IIS :

   وب سرور IIS بطور انحصاری برای شرکت مایکروسایت میباشد . همچنین این وب سرور بطور خام فقط توانای اجرای HTML , ASP را دراد . 

 

راه اندازی وب سرور چه پیشنیازهای لازم دارد :

   در صورتی که وب سرور NGINX , Apache , Litespeed باشد بهتر از است پلتفرم های لینوکسی استفاده شود . اگر وب سرور IIS باشد شما مجبور به استفاده از Windows server خواهدی شد .

   شرکتهای هاستینگ برای راحتی کار با این وب سرور ها به شما پنلهایی کاربردی و زیبا مانند Cpanel , PLESK , Websitepanel , Directadmin ارائه میدهند که کاملا کاربر محور میباشند .

 

هاست سی پنل ایرانسرور مجازی ایران تحویل آنیسرور اختصاصی ایرانسرور کلاس مجازی