رفتن به بالا
تلفن : 021-91035408 تلفن

هاست

هاست چیست و چگونه کار میکند | hosting چیست ؟

هاست چیست ؟

ابتدا باید بدونم معنی هاست چیست و کارایی اون چیه . معنی host یعنی میزبانی و این معنی کلی اون هست . حالا در فضای اینترنت به هر فضایی که بتونه بستری برای شما ایجاد کنه تا طراح سایت با استفاده از اون سایتشو نشون بده بهش هاست یا میزبانی وب میگن . 

 

انواع هاستینگ ؟

1 . هاستینگ اشتراکی ( shared hosting ) :

هاشتینگ اشتراکی فضایی هست که بر روی یک سرور با منابع تقسیم بندی شده ایجاد میشه . این فضا شامل دیسک ، رم ، پردازنده میشه که توسط یک کنترل پنل قابل درک برای کاربر توسط مدیر سرور ساخته خواهد شد . 

مزایای هاست اشتراکی :

یکی از مزایای هاست اشتراکی میشه به هزینه کم و مدیریت ساده اون اشاره کرد . شما در این حالت اگر دانش کمی به سرور داشته باشید با خواندن یک سری آموزش ساده میتونید از فضای پنل کاربری خودتون براحتی استفاده کنید .

معایب هاست اشتراکی :

یکی از معایب هاستینگ اشتراکی میشه به محدودیت منابع و 1 به چند بودن منابع اشاره کرد ، شما در این حالت منابع مشخصی ندارید و اگر امنیت سرور پایین باشه ممکنه پروژه شما با تهدیداتی مواجه بشه . شما در تغییرات و تنظیمات خاص مثل گزینه های PHP یا تنظیمات هسته دچار محدودیت هایی هستید .

بیشتر مواقع شما مجبور خواهید شد برای تغییرات خاص مثل تغییر دامنه و برخی آپشن های PHP یا ASP خود با مدیر سرور در ارتباط باشید که همین امر زمان شما را خواهد گرفت .

 

2 . هاستینگ نمایندگی( Reseller hosting ) :

در هاستینگ نمایندگی شما قابیت ایجاد و کمی تغییرات بیشتر هاستینگ اشتراکی را خواهید داشت . زمانی که کاربر قصد فروش و یا مدیریت چندین میزبانی اشتراکی را داشته باشد رو به Reseller hosting می آورد . شما در این سیستم دسترسی های بیشتری دارید . 

امکانات هاستینگ نمایندگی :

در هاستینگ نمایندگی کاربر میتواند منابعی مثل ترافیک ، فضا ، تعداد ارسال ایمیل و … را کنترل کند و دسترسی به تمامی هاستهای اشتراکی خود در یکل پنل جامع داشته باشد .

 

3 . هاست رایگان ( Reseller hosting ) :

هاست رایگان یا free hosting بیشتر برای کاربرانی که میخواهد به نصب و تست و آموزش محیط هاستینگ بپردازند محیط مناسبی خواهد بود .

مزایای هاست رایگان :

هاست رایگان یا free hosting از نظر فنی هیچ پستیبانی ندارند و منابع بسیار محدود با امکانات ساده ای را به user ارائه میکنند ولی در کل برای شروع و آشنایی با محیط کنترل پنل بسیار مناسب و به صرفه میباشند و تقریبا میتوان گفت بیشتر موارد یک هاستینگ را دارا میباشند .

معایب هاست رایگان :

در این سیستم همنطور که گفته شد هیچ پشتیبانی وجود ندارد و امکانات شما در حد بسیار پایینی محدود میباشد پس برای انجام پروژه های اصلی خود به هیچ عنوان سمت هاستینگ رایگان نروید .

 

4 . هاست سرور مجازی ( VPS hosting – Virtual Private Server) :

در هاست سرور مجازی با به اختصار VPS شما دسترسی کامل به سرور و منابع تخصیص یافته را خواهد داشت . کاربر در سرور مجازی میتواند هر نوع سرویسی که مد نظر دارد را پیاده سازی کند و هیچ محدودیتی در پیاده سازی نرم افزار نخواهد داشت . 

مزایای سرور مجازی :

در سرور مجازی شما توانایی ایجاد هر نوع سرویسی را با داشتن دانش مناسب و آشنایی به مبانی کار با سرور را خواهید داشت . نصب انواع وب سرور ، انواع کنترل پنل و …

معایب سرور مجازی :

یکی از معایب سرور مجازی اشتراکی بودن آن میباشد و عیب دیگر هزینه بالای آن است .

 

5 . هاست سرور سرور اختصاصی ( Dedicated Server ) :

هاست سرور اختصاصی بالاترین سطح دسترسی برای کاربر میباشد و هزینه و داشن بسیار خوبی برای مدیریت آن باشد داشته باشید . در سرور اختصاصی شما هیچ محدودیتی ندارید و منابع همانی هست که شما به دیتاسنر درخواست میدهید . قابلیت پیاده سازی هاست اشتراکی ، نمایندگی ، سرور مجازی و نصب هر نوع سرویسی را دارید . عملا کاملترین نوع میزبانی در سیستم هاستینگ میباشد و کیفیت 100 % را دارد .

 

کنترل پنل هاست چیست ؟

کنترل پنل یخش اصلی در سیستم میزبانی وب میباشد که کاربر میتواند با استفاده از محیط قابل درک آن سایت طراحی شده خود را با دسترسی آسان Upload کند . 

انواع کنترل پنل : 

1 . کنترل پنل Cpanel :

سیپنل یا Cpanel یکی از بهترین و کاملترین کنترل پنلهای میزبانی وب میباشد که حدودا 80% از کاربران هاستینگ که با تکنولوژی های لینوکسی کار میکنند به سمت این پنل زیبا میروند .

مزایای هاست سی پنل – هاست cpanel : 

زیبایی ، سادگی ، و ابزارهای کامل کمترین تعریف برای این کنترل پنل زیبا و جامع میباشد . و واقعا باید با این پنل از نزدیک کار کنید تا معانی این چند کلمه رو متوجه بشید .

تصویری از محیط سی پنل

هاست سی پنل

 

 

 

2 . کنترل پنل PLESK :

کنترل پنل هاست پلسک ( هاست plesk ) در 2 نسخه لینوکسی و ویندوزی ارائه شده است و این کنترل پنل هم مانند Cpanel دارای قابلیت های بسیار زیبا و زیادی میباشد و کاربران مخصوص به خود را دارد . میزبانی پلسک بعلت سبک بودن و سازگاری با انوع تکنولوژی ها و در نهایت لایسنس offline دارای کاربری بسیار خوبی است . اگر کاربری هستید که با ASP کار میکنید حتما از هاست پلسک ( هاست plesk ) ویندوزی استفاده کنید .

تصویری از محیط پلسک

هاست پلسک

3 . کنترل پنل Directadmin :

هاست دایرکت ادمین ( هاست directadmin ) یک کنترل پنل ساده و با لایسنس ارزان میباشد و کاربران هاست دایرکت ادمین ( هاست directadmin ) نسبت به سی پنل کمتر میباشد . 

در اصل هاست دایرکت ادمین بعلت کمی امکانات علاقه مندان کمتری را دارد .

تصویری از محیط دایرکت ادمین

هاست دایرکت ادمین

 

 

سفارش انواع سرویس در گیم سرور دات آی آر

 

سفارش سرور مجازیسفارش سرور اختصاصیسفارش سرور میکروتیکسفارش سی پنل ایران